Ciğer Şiş

ciger-sis

800 gr kuzu ciğeri
200 gr kuyruk yağı
2 çay kaşığı tuz
Ciğerin damarları temizlenir, 1-1,5 santim büyüklüğünde küp şeklinde doğranır. Kuyruk da aynı şekilde doğranır. Ciğer ve kuyruk tuzlandıktan sonra şişe iki ciğer-bir kuyruk şeklinde dizilir. Piştikten sonra kırmızıbiber ve kimyonla birlikte servis edilir.

 

Uykuluk
Göğüs kemiğinin arkasında boyna yakın konumda bulunan timus isimli küçük organa (boğazlık) ve pankreasa verilen isimdir. Kuzu ve danadan elde edilir. Türkiye’de daha çok kuzudan elde edileni kullanılır. Ayrıca tükrük bezi, bademcik, bağırsakların etrafındaki lenf düğümlerinden de elde edilir ki bunlara fındık uykuluk da denir. İçindeki yağ oranı elde edildiği bölgeye ve hayvanın yaşına göre değişir.
Uykuluk, en az 3 saat soğuk suda bekletildikten sonra iyice yıkanır. Çevresindeki dokular ve zarlar temizlenir, yaklaşık bir santim kalınlığında dilimlere ayrılarak tuzlanır ve ızgarada pişirilir. Piştikten sonra üzerine bol kekik ve kırmızıbiber, istenirse kimyon serpilir. Izgarada pişirmeden önce dört-beş dakika tuzlu suda haşlanırsa daha değişik bir lezzeti olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *